Evim Depreme Dayanıklı mı?

Evim Depreme Dayanıklı mı?

Özellikle yaşadığımız depremlerden sonra hepimizin aklına gelen soru bu;
Evim Depremde Hasar Aldı mı?, Evim Depreme Dayanıklı mı?
Bu soruyu tabiki profesyonellerin evinizde özel tetkikler ve analizler yaparak cevap vermesi gereken bir durum. Fakat biz yine de ön gözlemleri kendimiz yapmaya çalışabiliriz. Gözlemleri birkaç başlık altında sıralamak istiyorum.
Evlerimizde depremden sonra oluşan yeni çatlaklar var mı ?
İlk kontrol etmemiz gereken ve en kolay yapabileceğimiz gözlemin bu olduğunu düşünüyorum. Müstakil bir evde veya bir apartmanda oturuyor olabilirsiniz. Kendi dairenizin içini, binanızın dışını ve varsa giriş-bodrum katları inceleyebilirsiniz.
Evinizde eskiden beri var olan ve gözünüzü tırmalayan çatlaklar var mı?
Bu da yine gözlemlemeniz gereken bir durum. Eski çatlakları bilmiyorsanız yeni olanları da büyük ölçüde tespit edemezsiniz.

Evimde oluşan çatlaklar var ne yapmalıyım ?
Öncelikle çatlakların yüzeysel sıva veya boya çatlağı mı yoksa daha derinden gelen bir çatlak mı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Ayrıca bu çatlağın kolon veya kiriş üzerinde mi yoksa tuğla duvar üzerinde mi olduğunu da tespit etmek gerekiyor. Çok şüphelendiğiniz çatlaklarda sıvayı kaldırıp altına bakabilirsiniz. (kolon ve kirişin ne olduğunu bilmiyorsanız bu linke tıklayabilirisiniz)
Eğer çatlak derin ve kolon – kiriş üzerinde ise binanızda sıkıntılı durumlar olabilir. Bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.
Eğer Çatlak duvarda ise bunun da birkaç sebebi olabilir. Birincisi yapım sırasında sıvanın duvara tam tutunamamış olması veya sıva kalitesinin yetersiz olması gibi durumlar olabilir. Çoğu binada ytong duvarın üzerine çimento sıva vurmadan alçı sıva uyguladıkları için çok gözlemlediğimiz bir durumdur.
Diğer bir sebepte eğer tuğla duvarda derin ve açılmış bir çatlak varsa binanız oturmuş olabilir. Bu binanın temelinin altındaki toprağın zamanla ezilmesi vs gibi sebeplerle de olabileceği gibi deprem gibi durumlarda zeminin oynaması ile de gerçekleşebilir. Bu durumda da işi şansa bırakmayarak bir uzmana danışmak iyi olur.
Duvardaki çatlak kiriş ile tuğla duvarın arasında ise o da muhtemelen yapım sırasında duvar – kiriş birleşme detayının doğru şekilde yapılmamasından kaynaklanıyor olabilir. Çok endişe edilecek bir durum değildir.
Evinizde çatlak değil de kolon – kiriş – döşeme ve benzer yerlerde kopmalar kırılmalar varsa lütfen bir uzmana veya daha da büyük sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız bağlı olduğunuz belediyeye başvurun. “Birşey Olmaz” demeyin.
admin_123