Rölöve Nedir

Rölöve Nedir

Halk Dili İle Mimarlık serimizin bu yazısında Rölöve Nedir ? sorusuna cevap vermeye çalışacağım.
İlk olarak yazım yanlışını düzelterek yazımıza başlıyalım. Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre yazılışı röleve değil rölöve‘dir.
Eski eser bir yapının halihazırda var olan durumunun çiziminin yapılmasına rölöve denir. Binanın rölöve projesini çizmek veya rölövesini almak şeklinde de kullanılabilir. Yeni binalarda da tadilat, dekorasyon veya güçlendirme gibi amaçlarla rölöve projesi çizilir.
Eski eser yapıların rölöve projeleri çok detaylı ve hassas bir şekilde, önemli noktalarda, 1/1, 1/2, 1/5 gibi detaylı ölçeklerde çizilir. Duvarlardaki süslemeler, çeşitli yerlerdeki detaylar, kapı, pencere kesitleri profil tarağı gibi aletlerler 1/1 ölçümlendirilir. 3 boyutlu süslemelerin yanında duvarlara işlenmiş olan resim, yazı ve benzer süslemeler de rölöveye işlenir. Yapıdaki bozulmalar ve çeşitli tahribatlar da çizime işlenir.  Hazırlanan rölöve, restitisyon ve restorasyon çalışmalarına altlık teşkil eder.
Yeni binalardaki rölöve çalışmaları genellikle dekorasyon gibi çalışmalara altlık olacak şekilde, duvar yerleri, kapı , pencere ölçüleri,  tavan yüksekliği ve benzer bilgilerin çizime işlenmesi ile oluşturulur. Oluşturulan çizimin üzerine yeni tasarımlar yapılabilir.
Yakında paylaşmayı düşündüğüm Rölöve Nasıl Alınır ? başlıklı yazım da konunun açıklanmasında faydalı olacaktır.
İyi Çalışmalar..
admin_123