Tiny House (Tekerlekli Ev – Küçük Ev)

Tiny House (Tekerlekli Ev – Küçük Ev)

Bugünlerde pandeminin de etkisi ile hepimiz evlere kapandık. Bunun hepimize maddi ve manevi bedelleri oldu. Ve bolca da düşünme fırsatımız…
Ev, yuva kavramının yeniden düşünülmesi ve inşa edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yüksek ve kalabalık apartmanlarda mı yoksa küçük te olsa müstakil bir eve sahip olmak mı daha kıymetli hepimizin aklından geçen sorulardan birisi.
Müstakil bir eve geçmenin de çok fazla prosedürü ve maddi külfeti mevcut. Günümüz ekonomik koşullarında herkesin çok kolay ulaşamıyacağı bir mevzu olduğu da aşikar.
Biz Örnek Mimari Yapılar olarak “insanın barınma hakkının bu kadar pahalı olmaması gerekir” düstüru ile yeni bir dizi çalışmaya başladık. Bunlardan bir tanesi ülkemizde de son zamanlarda çok popüler olmaya başlayan “Tiny House”, ülkemize uyarlamaya çalışırsak “küçük ev”, “tekerlekli ev” çalışması.
İlk çalışmamız 650cm uzunluğa ve 250cm genişliğe sahip. Zemin katında oturma odası, mutfak ve wc bölümleri mevcut. Oturma odasındaki L şeklindeki oturma gurubu yatağa dönüştürülüp iki kişilik yatma alanına sahip oluyoruz. Asma katta ise ebeveyn yatak odamız bulunuyor.
Elektrik tesisatında 12v ve 220v olacak şekilde çift tesisat mevcut. Güneş paneli ve rüzgar gülünden fayfalanmak mümkün olduğu gibi, elektrik hattı mevcut olan yerlerde şebekeye bağlanıp şebeke elektriğini kullanmak ta mümkün.
Mutfakta ister karavan tipi isterseniz de ev tipi beyaz eşya kullanabilirsiniz. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı ve fırın için de yer ayırmayı unutmadık. Tiny mantığına bu kadar eşya uymasa da teknolojinin getirdiği kolaylıklardan da faydalanmak gerektiğini düşünüyoruz. Pis su tesisatı için karavan sistemlerini kullanmanın mümkün olduğu gibi bahçenizde kazacağınız foseptik çukurunu da kullanmanız mümkün.
Gerek Tiny House ların gerekse konteyner veya prefabrik evlerin en büyük sorunu ısı yalıtımı. Yüksek dansite taş yünü ve yeni nesil ısı yalıtım detayları ile ısı köprülerinden de mimkün olduğu kadar kurtularak yalıtımı sağlamaya çalışıyoruz. Su yalıtımı için de bu modelde yatayda eksiz saç levhalar kullandık. Bu modelde çok beğenmemize rağmen dış mekanda ahşabı az kullandık. Az bir bakımla uzun bir ömür amaçlıyoruz.
Tiny house (küçük ev – tekerlekli ev) çalışmalarımıza yakında projelerimiz bölümünden ulaşabilirsiniz. Kendinize ait bir tiny house istiyorsanız bizimle whatsapp üzerinden kolayca irtibata geçebilirsiniz.
Herkese sağlıklı günler
admin_123